Tack för oss!
2011-02-16
TISDAG 21 FEBRUARI
Som en del av er vet ordnar vi många litterära evenamang här i bokhandeln. Under hösten gästades vi bl a av Johan Hakelius, Fredrik Lindström, Carin Hjulström, Leif Mannerström, Catharina Ingelman Sundberg och Bosse Bildoktorn. Alla gäster som kommer hit får skriva sitt namn på våra väggar.

 Förutom reaförberedelser håller vi på och syr ihop vårens program. Det är mycket som skall klaffa med datum och tider. Det enda som är helt klart i skrivande stund är en konstutställning som inleds med vernissage fredagen den 11 mars klockan 17. Annika Thofelt, konstnär (och min barndomsvän!) från Östersund kommer hit och ställer ut sina alster, oljor, etsningar mm. Vi bjuder på bubbel och tilltugg. Tisdagen den 29 mars ordnar vi en kväll med tema PASSION. Filosofie doktorn, forskaren och författaren Ingrid Tollgerdt-Andersson berättar om sina slutsater som hon beskrivit i boken "Passion. Nyckeln till framgång". Se vår hemsida www.partillebokhandel för att läsa de senaste nyheterna.
Nu är klockan 19.30 och en del av Läsecirkelns medlemmar är här och förhandstittar på reaböckerna. Hanna och jag tackar för oss och hoppas att ni kommer och hälsar på oss här i bokhandeln!
MÅNDAG 20 FEBRUARI
Ja nu drar det ihop sig! Bokskred som de säger i Norge. Bokrea. Har tillbringat större delen av dagen med att ställa i ordning barn- och ungdomsbordet. Visst blir man lässugen när man ser det? Varje gång förundras man över hur mycket böcker det finns med på rean. Och varje år förundras man över hur mycket somliga kunder köper (undertecknad inget undantag). Har de verkligen plats för alla fynd? Det man fråga sig. Jag frågar mig själv det ganska ofta faktiskt. Det finns ju egentligen ingen plats men … Somligt går inte att motstå. På något sätt brukar det gå att pressa in ytterligare några böcker i de redan överfulla bokhyllorna. Jag brukar också gardera mig (och det gäller inte bara rean). Vissa dagar känner man för att läsa si, andra dagar så. Då behövs ett mindre bibliotek. Som en följd av detta brukar jag då och då göra en räd hemma i hyllorna. Sen portionerar jag ut till släkten. Sålunda; mer plats för nya böcker. Ett evigt kretslopp med andra ord. /Hanna


SÖNDAG 19 FEBRUARI
Idag skriver bara jag, Eva, Hanna är ledig och har födelsedagskalas därhemma.
Jag har ju skrivit om både nobelpriset och debutantpriset och tycker nu att det är hög tid att prata stipendier istället. Ett pris får man ju för något man har gjort, ett stipendium siktar mer framåt – man hoppas helt enkelt att stipendiaten skall använda sitt stipendium till att bli ännu bättre! Partille Bokhandel delar årligen ut ett författarstipendium. Det har vi gjort i 17 år nu. Förra året skulle jag för första gången utse en stipendiat. Det låter ju ganska enkelt. Men hur gör man egentligen? Det fanns inga stadgar för hur det skulle gå till, utan det var helt upp till bokhandeln ( d v s mig själv) att bestämma en stipendiat. Jag tänkte såhär: Jag väljer en författare som har varit i bokhandeln och som jag tycker om. Jag listade ner alla våra litterära gäster och bestämde mig.
Så var det dags att formulera en motivering. Efter mycket tankemöda blev den såhär:
”för att han i sin spaning både framåt och bakåt i tiden, på ett välformulerat, skarpt men ändå ömsint sätt, skildrar människor och företeelser”.
Nu har ni kanske förstått vem det är? Johan Hakelius! Johan är väl mest känd som krönikör och spanare i radion. Men han har också skrivit två underbara böcker, ”Döda vita män” och ”Ladies”. Johan har varit i bokhandeln flera gånger, och alla som träffat honom har varit överförtjusta.

Stipendiaten får tillbringa två månader i byn Grez-sur-Loing söder om Paris. Han eller hon bor på hôtel Chevillon tillsammans med andra stipendiater från antingen Sverige, Finland eller Skottland. Grez var redan under slutet av 1800-talet ett ”tillhåll” för författare och konstnärer. Både August Strindberg och Carl och Karin Larsson har tillbringat tid där. Om deras tid finns en underbar bok skriven, ”Konstnärskolonin i Grez”. Boken finns självklart här i bokhandeln.

Nej, nu skall jag hem och läsa. Trevlig helg!
LÖRDAG 19 FEBRUARI Nästa vecka innebär inte bara bokrea, utan också en tripp till Borås! Partille Bokhandel har fått uppdraget att sälja böcker under Borås Tidnings Debutantgala. Tidningen delar varje år ut ett debutantpris värt 100 000 kronor. På torsdag nästa vecka är det gala med de fem nominerade författarna på plats. Med som gäst under galan är också Maj Sjöwall (ena halvan av Sjöwall & Wahlöö). Vi tar med oss debutanternas böcker och en försvarlig hög av Sjöwall & Wahlöös böcker och står för försäljningen efter prisutdelningen. När vinnaren är utsedd blir det partaj och vi skall vara med på buffémiddagen. Det kommer verkligen bli roligt att träffa författare och få njuta lite fest och glam.

Borås debutantpris Dagens tips från Eva:
Den underbara boken "Franska kvinnors hemligheter under alla årstider".
En bok som svarar på frågan om hur man lever det goda livet året runt. Boken är full med läckra recept, tips på hur du väljer vin. Helt enkelt en livsstilsbok.
I morgon skall jag berätta om Partille Bokhandels pris – nej inte pris men litterära stipendium! Nu över till Hanna.
/Eva
En av de roligaste sakerna med att jobba i bokhandel är när det kommer lådor med nya böcker i. Det är något alldeles speciellt med att öppna dem. Ett delikat problem som då väldigt ofta uppstår är att man vill kasta sig över böckerna. Man vill läsa alla på en och samma gång. Den och den och den. Kanske inte ett problem egentligen, för visst är det underbart att ha en massa godis framför sig? Det svåra är att välja. Med bokrean är det samma sak. man har alla dessa delikatesser framför sig som ska dukas upp. Ett litterärt smörgåsbord för bokslukaren eller för somliga ett kulturellt första hjälpen-kit. Som Ranelid kanske skulle sagt. Det finns alltid något för alla. Dessutom brukar vi ha många pärlor som sticker ut, t.ex. delar ur Nationalnyckeln.

Som småbarnsförälder blir det förstås mycket barnboksläsning hemma hos oss. Bland årets reaböcker finns många bra titlar, t.ex. Michelle Pavers Vargbröder för alla äventyrsälskande barn och Robert Louis Stevensons klassiker Skattkammarön.

Två av våra egna favoriter för lågstadiebarnen är Helena Bross utmärkta serie Klass 1b och Lassemajas detektivbyrå.

För de minsta finns bl.a. roliga pekböcker, både i kartong och tyg. Bland bilderböckerna blir nog mina favoriter samlingsvolymen med Jan Lööfs Pelle och Den stora sagoboken av bröderna Grimm (med Svend Otto S. underbara illustrationer).

/Hanna
FREDAG 18 FEBRUARI
För er som inte har varit här vill jag visa en bild från den delen av bokhandeln som jag skrev om igår. Alltså Shakespeare & Company där vi brukar inta nobellunchen. Visst har vi en härlig miljö runtomkring oss på dagarna?

Idag har vi börjat våra förberedelser för årets bokrea. Det är många lådor som skall packas upp.

Rean startar på onsdag den 23 februari redan klockan 08 på morgonen. Precis som för skivhandeln har betydelsen av rean minskat betydligt med åren. Vi funderar mycket kring hur framtiden för bokhandeln som bransch ser ut. Det har ju blivit allt vanligare att man köper böcker från nätbokhandeln. Men visst vill man känna på och bläddra i en bok innan man slår till? Vi tror trots allt på att det kan bli en riktig bokfest här i Partille Bokhandel!

Dagens reatips från mig är Hanne Vibeke Holsts "Drottningoffret". Ni kanske har sett TV-serien med samma namn? Boken handlar om Elizabeth Meyer, ordförande för de danska socialdemokraterna. Hon arbetar hårt för att vinna valet, men måste kämpa mot sin obotliga sjukdom och mot politiska fundamentalister långt ute på högerkanten. Boken är välskriven och nästan gastkramande spännande. Mitt andra tips är Bodil Malmstens vackra och läsvärda loggböcker.
Ja, det var dagens tips från mig, nu skall jag fortsätta packa upp, och lämnar därför ordet till Hanna: /Eva

Vid sidan av min besatthet av urban fantasy så älskar jag historiska romaner. Okej, det var kanske en underdrift att skriva så. ÄLSKAR menar jag förstås. Och det gör jag verkligen. Det finns ju inga tidsmaskiner men det finns böcker mina vänner. Kanske bäst av allt är att historiska romaner ofta är tjocka, minst 500 sidor långa. Kan det bli bättre än så? Ja, om det dessutom rör sig om en serie. Intresset för historia har löpt som en röd tråd genom mitt liv. Faktiskt så länge jag kan minnas. Min pappa och morfar är nog de jag har att tacka för det. Jag har pluggat i flera år, bl.a. historia, arkeologi och litteraturvetenskap vilket resulterat i två examina. Så visst tycker jag att jag hamnat rätt vad det gäller arbete. Att prata böcker är så roligt! Att dessutom få andra att gilla det man själv tycker om är ännu roligare. Som t.ex. när en kund kommer in och vill ha ”en bra bok”. Jamen då vet jag precis kan jag säga. Den ska vara spännande får jag veta. Det kan jag garantera svarar jag.
För bra historiska romaner finns det gott om och många olika stilar. Vill man ha lite humoristiska inslag ska man absolut prova Röde Orm. En riktig klassiker och så underhållande! Gillar man hovintriger och starka kvinnoporträtt är Philippa Gregory ett bra val. Är mycket förtjust i hennes böcker. Diana Gabaldon är nog ändå när det kommer till kritan min absoluta favorit. Hon är en sann berättartalang. Åh vad hon kan skriva! Det är många med mig som benhårt följer hennes Claire och James Fraser och deras familj i 1700-talets Skottland och Amerika. Verkligen det allra bästa! Just nu läser jag Bernard Cornwells senaste på svenska, Brinnande riket. Det är femte fristående delen om Uthred. Den asatroende saxaren som blir edsvuren till den kristne kung Alfred. Många delikata dilemman väntar Uthred under seriens gång. En väldigt spännande och underhållande vikinga-saga.
Jag läser helst på engelska vilket är en fördel om man råkat upptäcka en författare på svenska och sen vill läsa mer. Man slipper vänta på översättningen! Å andra sidan så står man ju där sen och väntar på nästa engelska del. Som när senaste Gabaldon släpptes. Nu står jag där och väntar och väntar på nästa. Hur som helst Nu är det snart dags för bokrean och tänkte jag skulle tipsa om mina favoritböcker i årets skörd. Den här gången blir det – ja just det – historiska romaner! Apropå Cornwell så finns del två om Uthred med, Den vite ryttaren. Den tycker jag absolut man ska kolla in. När ni ändå är inne på det spåret så se till att fixa första delen också. Den är slut på förlaget men finns i pocket.
Vackraste kärlekshistorien och tillika boken med reans vackraste omslag är Borta med vinden. Behöver jag säga mer? För övrigt kan alla som gillar Conn Iggulden och söker något nytt kanske kunde testa Simon Scarrow. /Hanna
TORSDAG 17 FEBRUARI
Idag låter vi Hanna börja. Här kommer fortsättningen på hennes funderingar kring favoritlitteratur.
Annars kan det bli maffig episk fantasy signerad George R R Martin eller Robert Jordan. Andra dagar den helt briljanta Jacqueline Carey med sina historical fantasy-romaner. De utspelar sig i ett alternativt tidigmedeltida Europa med Terre d'Ange (Frankrike) som bas. Mörk, dramatisk men väldigt sofistikerad i sitt sätt att skriva. Careys böcker skulle nog också kunna kategoriseras som urban fantasy. En annan favorit-genre. Faktum är nog att jag är beroende av urban fantasy. Ja, det heter så på engelska. På svenska finns ingen bra benämning. Skräck, romantik, fantasy eller sci-fi är de klassificeringarna som används. Urban fantasy-romaner utspelar sig oftast i stadsmiljö (tonvikten ligger i alla fall alltid där) i en alternativ verklighet eller en känd epok. Det övernaturliga inslaget behöver nog ingen närmare presentation tror jag. Vi pratar vampyrer, änglar, demoner, varulvar, älvor, alver, häxor, magiker, you name it. Till mina stadiga kompanjoner hör Kim Harrison med sin underhållande och smarta Rachel Morgan, häxa och privat detektiv. Laurell K Hamilton och Patricia Briggs är två andra. Gemensamt för de här tre och många andra är att de har en väldigt driven och självständig hjältinna i centrum. Lite som Grynet (ni vet hon som sa ”ta ingen skit”).
Kanske ska tillägga att jag pratar om böcker som vänder sig till vuxna läsare. I synnerhet vad det gäller Hamilton. Mycket barnförbjudet där och inget för pryda läsare. Sist men inte minst finns det ännu en favorit, J R Ward med sin Black Dagger Brotherhood-serie. Här snackar vi paranormal romance av bästa kvalitet.
Bland ungdomsböckerna är väl Stephenie Meyer drottning. Paranormal romance är som urban fantasy, men här ligger tyngdpunkten på romantiken. Mycket drama och starka känslor är det som driver historien framåt. Ward skriver också för en vuxen publik och gör en snygg tolkning på vampyr-myten. Verkligen något att rekommendera för de som läst Meyer som unga. Själv räknar jag dagarna tills bok nummer 9, Lover unleashed, ska släppas 3:e mars i år. Ja, och så nummer 9, Pale demon, om Rachel Morgan 22:a februari. Bra böcker. Härliga tjocka böcker. De roar mig, gör mig glad, får mig att glömma tiden (okej, ibland kanske mindre bra eftersom jag har missat en och anna hållplats pga detta ...). En intressant annan sak med de här typerna av böcker är att de ofta tar upp ganska svåra etiska dilemman. Och även om de inte gör det så är det något jag själv funderar över ibland när jag läser en urban fantasy. Spelrummet är ju så att säga fritt när man inte skriver en roman som utspelar sig inom vårt samhälles ramar. Tror också det är en av anledningarna till att fantasy i stort är så populärt bland unga läsare. Alla kan bli hjältar. Apropå hjältar. Här hemma i hyllan så väntar en dvd-skiva på att få stoppas in i dvd:n. Ingen urban fantasy men däremot en om än mörkare framtidsskildring. En av de absolut bästa romaner jag någonsin läst heter Vägen. Cormac McCarthy heter författaren och var också mitt Nobelpris-tips. Vägen är fruktansvärd, hemsk, hjärtskärande men så vansinnigt bra. En dystopisk historia om en desperat far och hans son, på väg genom ett förvittrat landskap. Ett mästerverk. Jag helt säker på att Viggo Mortensen gör rollen som fadern klockrent. Bara omslaget till filmen säger att så måste det vara. Läs förresten vad ni kan komma över av McCarthy. Inte bara för att man gillar vilda västern, utanför att man gillar bra böcker. Nu väntar barnboksläsning däremot. Mamma läs för mig för sjutton gubbar, säger 4-åringen. Okej säger jag. Petter och hans fyra getter är beställt. En jättebra bok tycker han. Bara att gilla läget och det gör jag med. Hanna
Här börjar Eva som tänker skryta litegrann. En av traditionerna som jag ärvt och som jag vill vårda är bokhandelns nobellunch. Så i oktober förra året bjöd vi på nobelsallad, bröd, kaffe och kaka. Ett femtontal personer satt inne i den del av bokhandeln som heter Shakespeare & Company och väntade in Peter Englunds beslut om 2010 års nobelpristagare i litteratur.
Jag berättade om de författare som hade lägsta oddsen på spelbolagen och alltså sågs som de starkaste kandidaterna till priset. Och så visade jag upp en bok av min personliga favorit Mario Vargs Llosa, som inte låg särskilt högt på listorna och sa: ”Om Vargas Llosa vinner priset så bjuder jag på champagne” (vi råkade ha en flaska i kylskåpet). Hanna skrev under tiden på vår Facebook-sida:
”Snart får vi veta vem som vinner årets nobelpris. Hanna håller på Cormac McCarthy och Eva på Mario Vargas Llosa”. Klockan slog 13.00 och vi slog på radion där ständige sekreteraren Peter Englund tillkännagav Svenska Akademiens val av nobelpristagare 2010. Mario Vargas Llosa! Hurrarop och jubel, fram med champagnen. Det enda jag ångrar är att jag inte satsade 100 kronor på honom. Han gav nämligen 216 gånger pengarna (det hade blivit 21 600 kronor av en hundring det). För mig var det ett klockrent val som Svenska Akademien gjorde. På två sätt: 1. Det visade att den nye bokhandlaren i Sävedalen har en liten aning om litteratur. 2. Det är så roligt att sälja böcker som man själv tycker mycket om. Mario Vargas Llosa har bland annat skrivit boken ”Bockfesten”. Den handlar om en diktator och en diktators fall. Bortsett från att boken handlar om Dominikanska republiken som styrdes av general Trujillo i 30 år så kan man nog påstå att detsamma händer i dag i Tunisien, Egypten och kanske i fler länder också. Boken är en lysande beskrivning av en diktaturs och en diktators fall.
ONSDAG 16 FEBRUARIHej alla läsare!
Vad kul det skall bli att få skriva om verksamheten här i Partille bokhandel. Visste ni förresten att Partille Bokhandel är en av Sveriges 100 märkligaste sevärdheter? Det är sant för det står i boken med just det namnet.

Jag heter Eva Carlberg Larsson och jag tog över Partille Bokhandel den 1 juli 2009. Bokhandeln ligger på Göteborgsvägen i Sävedalen. Jag har alltså varit bokhandlare i drygt 1.5 år. Ingen tid alls om jag jämför med hur länge de tidigare ägarna drev den, i 24 år. Jag tar hand om bokhandeln tillsammans med min medarbetare Hanna Nilsson. Hanna har varit här många år, och har varit till stor hjälp för mig. Jag och Hanna kommer att dela på bloggskrivandet under den här veckan. Jag har också hjälp av Gunilla Ericsson. Gunilla har enorm kunskap om fransk litteratur vilket var den svåraste delen att ta över. Jag har ingen bokhandelsbakgrund, utan jag har haft bokhandleriet som en dröm som jag till slut lyckades förverkliga.
Att överta något som nästan kan liknas vid en institution har sina sidor – nästan bara positiva men man måste också vara beredd på att hela tiden bli jämförd med hur det var förr. Såklart undrade ju folk om jag kunde något om böcker. Och det började jag undra själv också när jag såg den enorma flod av nyutgivna böcker som mötte mig hösten 2009. Många undrade också om jag skulle fortsätta med lördagsprogram, läsecirkel, Fransk Afton och stipendieutdelning. Och det skulle jag ju – det vore mig helt främmande att ta bort saker som är BRA.
Om traditionen nobellunch och om hur jag gissade rätt på pristagare skall jag berätta imorgon – nu lämnar jag över ordet till Hanna Nilsson. /Eva P.S Dessutom: Vi firar bloggveckan med att bjuda på kaffe och godis varje dag! DS
Funderar på det här med vad som menas med ”en bra bok”. Vad betyder det egentligen? Ja det är väl som med alla konstformer tänker jag. Allt och inget ungefär. Skönheten sitter i betraktarens öga. Googlade på det där ordspråket och tydligen har det sitt ursprung i Ukraina. Intressant. Men otroligt talande faktiskt. Jag som skriver nu heter Hanna Nilsson och arbetar som bokhandelsmedhjälpare i Partille Bokhandel. Började 2004 och känner mig nästan lite luttrad i den här branschen nu. Älskar det jag jobbar med. Jag menar, hur många av oss i Sverige kan säga att vi jobbar med vår hobby? Böcker är verkligen något av det bästa som finns! Ren medicin för själen skulle man kunna säga. För egen del så läser jag så fort jag får möjlighet till det. Bor i Floda med min man och våra två barn (2 och snart 4 år gamla) så jag pendlar varje dag i princip. Händer dock att en god vän ställer upp med skjuts emellanåt (du vet vem du är!). I alla fall. Går aldrig utanför dörren utan en bok eller två i väskan.
/Hanna
|