BLÄDDRA I PT
KLICKA OCH TIDNINGEN ÖPPNAS
Bläddra med pilarna i nederkanten.
Tidigare nummer finns i arkivet&ra
längst ner till vänster i den
öppna pdf:en |
|
Kvarglömda saker blir till konst
2012-08-16 Jonseredsbon Anna-Karin Haag glömde sina vantar på spårvagnen. Det blev början till en annorlunda konstutställning på Röhsska museet i Göteborg.
Bild: EVELINA HULTQVIST Glömde vantarna. Vart tar allt kvarglömt på bussar och spårvagnar vägen? undrade Anna-Karin Haag och det ledde till ett konstprojekt som nu ställs ut i Göteborg.
– Jag glömde mina vantar på spårvagnen i vintras och började fundera på hittegods. Vad händer med det? Var tar allt vägen? Tankarna ledde till konstprojektet ”Jag glömde mina vantar…”, som är ett samarbete mellan Röhsska museet, Västtrafik och konstgruppen Kontra som Anna-Karin Haag är engagerad i. I projektet bjöds 13 smyckeskonstnärer in för att skapa smycken av saker som barn glömt på spårvagnen.
– Det kan vara ett gosedjur, en napp eller en sko, berättar Anna-Karin, som studerar på konstskolan HDK i Göteborg där hon håller på att ta en mastersexamen i smyckeskonst. – Jag gick konstskolor och hittade en metallhantverksskola i .Dalsland. Där upptäckte jag smyckeskonst och sökte mig till HDK. Det fascinerade henne att konstverk kunde vara bärbara. Att konstnären kunde vara sin egen utställningslokal. – Det var en ny värld för mig, det här med att bära med sig konst på kroppen.
I onsdags var det vernissage för utställningen på spårvagnar och hållplatser runt om i Göteborg. Från torsdag och fram till och med lördag visas konstverken på Röhsska museet. Utställningen avslutas på lördag då alla smycken auktioneras ut. Pengarna går till Bris
|
|
|
|