PT - Hem
Sök på partilletidning.se:
START NYHETER SPORT KULTUR FOLK & FAMILJ INSÄNDARE
ANNONS | REDAKTION | OM PT | KONTAKTA OSS  

Senaste insändare:
I pionens tid
BLÄDDRA I PT

KLICKA OCH TIDNINGEN ÖPPNAS
Bläddra med pilarna i nederkanten.
Tidigare nummer finns i arkivet&ra
längst ner till vänster i den
öppna pdf:en

Bild: Patrik Skoglöw Lagkaptenen Ida Odén lyfter bucklan.
Bild: Patrik Skoglöw Lagkaptenen Ida Odén lyfter bucklan.

Sävehofs damer tog SM-guld

2012-05-12  Sävehofs damer tog SM-guld efter att ha utklassat Lugi med 27-14.
- Det är helt underbart att leda det här laget, säger tränare Magnus ”Bagarn” Johansson.


Sävehof gjorde ingen märkvärdigt bra första halvlek men var i ledning mycket tack vare Ida Odén som inte visade några finalnerver. Odén satte samtliga straffar och var planens främste på fem mål när Sävehof gick till pausvila 9-8.

Annars visade flera spelare i båda lagen på nervositet. Felpassningarna avlöste varandra och matchbilden var sådan att Lugi gick på skott och Sävehof på genombrott.
Lugi lyckades radera bort Partillelagets främsta skytt Jenny Alm i stället fick Jamina Roberts utdelning för sin orädda anfallsstil.
Lugi hade svårt med sitt passningsspel men när Sävehof föll tillbaka för långt straffades det av skånelagets skyttar.
Sävehof fick bättre fart på sitt anfallsspel när man bytte sina kantspelare Sand och Fogelström och satte in Dafé och Wikensten.

I andra halvlek var det en helt annan match som publiken i Malmö arena fick se.
Sävehofs skytt Jenny Alm fick plötsligt utdelning, Cissi Grubbström stängde igen i målet och Partillelagets ledning bara växte och växte.
Det var med andra ord avgjort långt innan slutsignalen och Sävehofs imponerande damer kunde jubla åt ännu ett SM-guld.
- Det var bästa tänkbara sätt att avsluta karriären i Sävehof, sa Cecilia Grubbström efteråt.
- Helt underbart. Lugi var bra så länge de orkade men vi hade mer spring i benen, analyserade Ida Odén, som erkände att hon var nervös inför matchen.

Skriv ut
Dela på Facebook Dela
PHILIP MAURITZSON

Bli först att kommentera denna artikel »

SVETTIG TRÄNING. Anton Lenshow har mycket att lära inför VM i Bulgarien i sommar. Bild: JENNY FÖRANDER

Hårdträning inför VM

TAEKWON-DO Jonseredskillen Anton Lenshow började träna taekwon-do för att det var ett kul sätt att hålla igång.
Nu är 18-åringen uttagen i landslaget och tränar stenhårt
inför sommarens VM i Bulgarien.

Vinst i D18. Felicia Stuhlhofer, som bor vid Kåsjön och tävlar för OK Landehof vann D18-klasssen överlägset. ”Det har gått jättebra för mig under våren och nu satsar jag på årets SM-tävlingar.” Bild: LEIF LUNDVALL

Felicia hittar rätt runt husen

ORIENTERING Orienterarna intog området kring Valhamraskolan i förra veckan när DM i sprint ­avgjordes.
Tävlingen innebar snabba, korta lopp och det gällde att inte göra några felaktiga vägval runt husen i området. Då var det kört.

Fernando Martins de Souza. Sävedalens brasilianske forward gjorde årets mål på Vallhamra IP. Fernandinho, som han kallas, fick drömträff efter en frisparksvariant. Bild: LEIF LUNDVALL

Svidande förlust för Sävedalen

FOTBOLL Sävedalen var obesegrade på hemma­gräset, så när bottenkollegan Karlslund kom på besök trodde nog de flesta att hemmalaget skulle ta tag i taktpinnen.
Det blev precis tvärtom.

2013-06-13 FOTBOLL​

Jonsered vände till seger

2013-06-05 

Hallå där...Erik Fritzon,

2013-06-05 FRIIDROTT:

Josefin glänste på Slottsskogsvallen

2013-06-05 RIDSPORT:

Ridklubben firar 50 år

2013-06-05 ​Fotboll:

Jonsered trea i serien

2013-06-05 

Daniel EM-tvåa

2013-05-31 

Sävehof kvalar till Champions league

2013-05-30 TENNIS

Paulina klar för Båstad

2013-05-30 FRIIDROTT

Två SM-guld till Saik

2013-05-30 FOTBOLL

Över hundra lag gjorde upp i Öjersjöcupen

2013-05-30 FRIIDROTT

Sävedalsspelen flyttas till Slottsskogen

2013-05-23 

Stallet fylls av plugghästar

2013-05-23 

Stora Saikframgångar i varvet

2013-05-23 

Tung förlust för Jonsered

2013-05-16 

Hallå där...

2013-05-16 

Hemmapremiär med förhinder

2013-05-13 

Full snurr i Sävedalen

2013-05-09 

Sävehof kämpade sig till guldet

2013-05-08 

MTB-bana görs om efter protest

2013-05-08 

2 500 cyklister far genom Sävedalen

2013-05-08 

Kaptener och kulturbärare

2013-05-06 

Jesper lämnar Sävehof i moll

2013-05-02 

Hallå där Marcus Tobiasson...

2013-05-02 

Vigge räddade en poäng

2013-05-01 Handboll:

Sävehof tog revansch

2013-04-30 

Sävehof i brygga